Erasmus+ programmas skolu apmaiņas partnerības projekta Eiropas mantojums- atzinība, cieņa, tolerance (Heritage in Europe - Appreciation, Respect, Tolerance (HEART)) ietvaros 2018. gada izskaņā Rūjienas vidusskolas skolotājas Zane Švēde un Līga Āboltiņa Žīgure kopā ar 9.b klases skolniekiem Ivo Briedi, Kalvi Kalcenavu un Krišjāni Dāvidu Birkavu devās uz projekta pirmo tikšanās vizīti Vācijā, projekta dalībvalstis bija ieradušās pārstāvēt skolēnu un skolotāju grupas no Somijas, Spānijas, Grieķijas, Francijas, un, protams, visus dalībniekus ar prieku un atbildību uzņēma Vācijas pārstāvētā skola Bergrheinfeldā.

„Kad pagājušā gada oktobrī man bija iespēja piedalīties projekta HEART, kura mērķis ir padziļināt skolēnu interesi par vietējo kultūras mantojumu, iepazīt Eiropas valstu kultūras daudzveidību un attīstīt skolēnu sociālās, svešvalodu un digitālās kompetences, aktivitātēs, ar prieku un lepnumu biju gatavs kopā ar klasesbiedriem Kalvi un Krišjāni pārstāvēt Latviju un Rūjienas vidusskolu,” raksta Ivo, kuram lidojums uz Vāciju nebija pirmā reize, taču iespēja iepazīt Eiropas lodīšu gultņu ražošanas centru un vienalikus arī mākslas metropoli Vācijā – Šveinfurti, gan.

Pirmā diena tika pavadīta lidojumā Rīga – Frankfurte un ceļā uz kulturāli seno Bavārijas pilsētu Bergrheinfeldu, tiekoties ar ģimenēm, kuras laipni uzņēma savās mājās, ļaujot daudz tuvāk iepazīt vāciešu kultūru, tradīcijas, ēdienu un ikdienu. Turpmākās piecas dienas bija piepildītas ar projekta ietvaros organizētajām daudzpusīgajām aktivitātēm, lai labāk iepazītu Bavārijas pilsētas Bergrheinfeldu, Šveinfurti, Nirnbergu un Frankfurti.

Jaunas zināšanas un interesantus faktus varēja uzzināt ievērojamākajā un ietekmīgākajā Vācijas un pasaules automobiļu detaļu ražotnē ZF Sachs, izpētot ražotnes attīstību no firmas dibināšanas brīža līdz mūsdienām - brīdim, kad ZF Sachs ir lielākais darba devējes industriālajā pilsētā Šveinfurtē. Kalvis raksta: „Tā kā man pašam ir interese par visādām tehniskām lietām, man likās ļoti saistoši un interesanti uzzināt par lielas firmas ražošanas niansēm.” Ziemas mēnešos viena no populārākajām vietām Vācijas dienvidaustrumos ir Nirnberga, jo tieši šajā pilsētā ir lielākais Ziemassvētku tirdziņš ar plašu rokdarbu izstrādājumu un nacionālo ēdienu, dzērienu piedāvājumu. Vēl Nirnbergā bija iespēja apmeklēt Ģermāņu nacionālo muzeju. „Mēs devāmies no Bergrheinfeldas uz Nirnbergu, lai apskatītu nacionālo Ģermāņu muzeju un Ziemassvētku tirdziņu, kurš ir visslavenākais Vācijā. Muzejs, man šķiet, izcēlās ar savām gleznām un priekšmetiem par vācu runājošām tautām un dzīvi viduslaikos un renesansē. Izstādes bija labi izkārtotas un bija daudz, ko skatīt, diemžēl, nepietika laika, lai varētu iepazīt visu, ko muzejs piedāvā,” atceroties Nirnbergā pavadīto laiku, raksta Ivo.

Skolotāju komanda Vācijā, kuri strādā pie aktivitāšu plānojuma, bija īpaši piedomājuši, lai viesi no projekta dalībvalstīm atklātu ne tikai vietējās kultūras šarmu, bet dotos arī uz lielāko finanšu centru Eiropā – Frankfurti pie Mainas, kur atrodas Eiropas Centrālā banka, kurā kā viesi tikām uzņemti arī mēs. „Bija īpaša sajūta apsēsties lielos ādas krēslos pie apaļā konferenču galda, pie kura parasti diskutē banku prezidenti no Eiropas,” piedzīvotajā dalās Krišjānis.

Laikā, kamēr skolēni un skolotājas bija Bergrheinfeldā, notika dažādas izglītojošas un radošas aktivitātes skolēniem, kā arī projekta turpmāko norišu plānošana kopā ar citu dalībvalstu skolotājiem. Projekta ietvaros jau ir noticis projekta logo konkurss, kurā, pēc balsojuma, par labāko no Rūjienas vidusskolas skolēnu iesniegtajiem darbiem tika novērtēts Samantas Pavļikas (9.b klase) iesniegtais logo zīmējums. Šobrīd notiek fotokonkurss „Toreiz un tagad...pa vēstures pēdām”, kurā, veicinot skolēnu radošo darbību, akcentējot vietējās kultūrvērtības, jāiesūta 2 fotogrāfijas, kurās redzama izvēlētā kultūrvēsturiskā vieta vai ainava mūsdienās un pagātnē, klāt pievienojot nelielu aprakstu par attēlā redzamo vietu. Labākie konkursa darbi tiks izmantoti projekta HEART 2020. gada kalendāra izveidei. Notiek arī gatavošanās projekta dalībvalstu skolotāju un skolēnu vizītei Latvijā, kura notiks no 7.-13. aprīlim. Erasmus+ programmas projekts „Eiropas mantojums- atzinība, cieņa, tolerance (Heritage in Europe - Appreciation, Respect, Tolerance (HEART)) noris no 2018. gada 1. septembra un turpināsies līdz 2020. gada 31. augustam.

Pasākuma fotogalerija: atvērt